Lebegő Kép

MURAKERESZTÚR
hivatalos oldala

Murakeresztúri Polgárőr Egyesület

8834 Murakeresztúr, Honvéd utca 3.

Adószám: 18959325-1-20

Képviselője: Kovács Zoltán

Elérhetőség: +36-70/330-7815, mkpe2021@gmail.com   

A polgárőrség küldetése nem csupán a közbiztonság fenntartása, hanem a közösség értékeinek megőrzése és a lakóhelyünk iránti felelősségvállalás is. Hivatásunkat szeretettel és odaadással végezzük, hiszen településünk biztonsága, nyugalma és rendje mindenki számára alapvető fontosságú.

Minden egyes alkalommal, amikor szolgálatba lépünk, tudatában vagyunk annak a súlynak, amelyet a közösség ránk helyezett. Ez a hivatás nem csupán feladat, hanem egyfajta elhivatottság is. A polgárőrség tagjaként mindannyian egy szorosabb közösséget alkotunk, ahol a kölcsönös bizalom és a támogatás kulcsszerepet játszik. Szeretetünket nem csak szavakban, hanem tetteinkben is megmutathatjuk, legyen szó járőrszolgálatról, rendezvények biztosításáról vagy éppen a fiatalok bátorításáról a helyes értékek képviseletére.


Összefoglalva, a polgárőrség hivatása nem csupán fizikai védelem, hanem egy érzelmi kötelék is a közösség és azok tagjai között. Szeretetünkkel és odaadásunkkal közös munkánk gyümölcsét arathatjuk, hiszen együttes erővel őrizzük meg településünket, és biztosítjuk a felnövekvő generációk számára a nyugodt élet ígéretét.

Megannyi kihívás áll előttünk, de szeretettel és elkötelezettséggel minden akadályt le tudunk küzdeni. Az értékek, melyek mentén dolgozunk, a biztonság, a tisztelet és a közösség iránti felelősségvállalás. Higgyük, hogy minden egyes nappal hozzájárulunk ahhoz, hogy településünk otthona legyen minden lakos számára, ahol a családok biztonságban élhetnek és a jövőt bátran tervezhetik.

II.1. Az Egyesület célja: a közrend és közbiztonság védelmében, javításában, a társadalmi bűnmegelőzés hatékonyságának fokozásában, az állampolgárok biztonságának védelmében biztonságérzetük javításában, határvédelemben való közreműködés polgárőr szervezeti (Ptv. 2. § (1) bekezdés) jelleggel a 2011. évi CLV törvény (Ptv.) 3. § (1) bekezdésében rögzített feladatok ellátásán keresztül.

II.2. A polgárőrségről és a polgárőr tevékenységről szóló 2011. évi CLXV. törvényben foglaltaknak megfelelően az Egyesület alapfeladatként (Ptv. 3. § (1) bekezdés): a.) a helyi közrend és közbiztonság védelme, valamint a bűnmegelőzésben való közreműködés érdekében közterületi járőrszolgálatot, figyelőszolgálatot, a közúti baleset helyszínén, valamint bölcsőde, óvoda, általános és középiskola közvetlen közelében jelzőőri tevékenységet lát el.

II.3. Az Egyesület alapfeladatán túl kiegészítő feladatként önkéntesen közreműködhet (Ptv. 3. § (2) bekezdés): a) a katasztrófákra történő felkészülés, a katasztrófák elleni védekezés és a helyreállítás, újjáépítés feladataiban, valamint a polgári védelmi szervezetek tevékenységében, továbbá a környezet veszélyeztetésének, károsításának megelőzésében és elhárításában, következményeinek felszámolásában, aminek keretében az erdő lovaglás elől el nem zárt területén lovas járőrszolgálatot is elláthat, b) a baleset-megelőzési, az áldozatvédelmi, a közlekedés biztonsági, állat-, környezet-, és természetvédelmi tevékenység támogatásában, a lakosság és az önkormányzatok közötti kapcsolat erősítésében, c) az otthonában élő fogyatékos személy védelmében, a polgárok és javaik védelmében, az állami és önkormányzati vagyon megóvásában, d) a közterületen közbiztonsági, bűnmegelőzési, valamint a bűnüldözési célból elhelyezett képfelvevő által rögzített felvételek megfigyelésében, e) a rendezvények helyszínének biztosításában, f) a Rendőrségről szóló törvény alapján a rendőrkapitány, a megyék (főváros) tekintetében rendőrkapitány és a polgárőr szervezet működési területén illetékes helyi önkormányzat által létrehozott bűnmegelőzési és közbiztonsági, valamint baleset-megelőzési bizottság munkájában, g) az önálló, valamint közös feladat- vagy szolgálatellátás útján az együttműködő szervek szakmai tevékenységének segítésében, h) a polgárőr egyesület feladataival összefüggő oktatási, kulturális, ismeretterjesztő tevékenységben, i) a körözött tárgyak , személyek és holttestek azonosításában és felkutatásában, valamint j) a közforgalmú vasúti személyszállítási szolgáltatás rendjének biztosításában.

II.4. A polgárőr egyesület jelen Alapszabály II.2. pontjában meghatározott alapfeladatait (Ptv.3. § (1) bekezdés) más társadalmi szervezet nem végezheti, ilyen célra más társadalmi szervezet nem alapítható.

II.5. A Polgárőr Egyesület a 2011. évi CLXV. törvény (Ptv.) 3. § (1) bekezdésében meghatározott alapfeladatait akkor kezdheti meg, illetve végezheti (Ptv. 4. § (1) bekezdés), ha: a.) a működési területén illetékes megyei rendőr-főkapitánysággal írásbeli együttműködési megállapodást között, valamint b.) az Országos Polgárőr Szövetségnek és a területi, – azaz a Zala Megyei – Polgárőr Szövetség tagja. A polgárőr Egyesület az együttműködési megállapodás megkötését a helyi rendőri szervnél kezdeményezheti, a megállapodás megkötéséről – a helyi rendőri szerv javaslata alapján – az illetékes megyei rendőr főkapitányság határoz. Az együttműködési megállapodás felmondása esetén a polgárőr egyesület – a jogorvoslati eljárás megindításától függetlenül – polgárőri tevékenységet nem láthat el.

II.6. A polgárőr egyesület a – 2011. évi CLXV. törvény (Ptv.) 3. § (2) bekezdés a.) pontjában meghatározott – katasztrófák elleni védekezéssel összefüggő kiegészítő feladat ellátását akkor kezdheti meg, valamint végezheti, ha rendelkezik a hivatásos katasztrófavédelmi szerv illetékes területi szervének előzetes írásbeli egyetértésével.

II.7. A polgárőr egyesület a jelen Alapszabály II.3.j.) pontjában meghatározott – Ptv. 3. § (2) bekezdés j.) pontja szerinti – kiegészítő feladat ellátását akkor kezdheti meg, valamint végezheti, ha a közforgalmú vasúti személyszállítási szolgáltatást végző vállalkozással együttműködési megállapodást köt, mely megállapodás alapján a polgárőr egyesület, működési területe a közforgalmi vasúti személyszállító eszköz területére is kiterjed.