„A tájház az adott település közösségi helyszíneként működik, aktívan részt vesz az oktatás és a helyi hagyományos tudás élővé tételében, megőrzésében.”

8834 Murakeresztúr, Szigeti út 44.
Adószám: 19167752-1-20
Képviselője: Rezsek Márton
Elérhetőség: +36-20-807-2514
Kapcsolattartó: Balogh Vilmos 06 20 555 3014
A Muramenti Parasztporta Hagyományőrző Egyesület 2019. június 23-án alakult 10 fővel.
Az egyesület székhelye a Balogh Vilmos által létrehozott és berendezett tájház.
Tájházunk 2020-ban H1 (helyi védelem alá került).
Egyesületünk a meglévő néprajzi gyűjteményre alapozva őrzi, ápolja a népi értékeket, néphagyományokat.
Rendezvények megtartásával célunk közösségi tér kialakítása a hagyományos népi értékek megtartása, vidék élhetőbbé tétele, megtartó erejének növelése, a falu közösségének az összekovácsolása, együttműködve helyi, megyei civil szervezetekkel.
Az Egyesület megalakulásának és működésének céljai:
• A már összegyűjtött és a tájházban kiállított néprajzi gyűjtemény bővítése, megtartása
• A népi értékek bemutatása.
• Rendezvények megtartására alkalmas közösségi tér kialakítása a népi építészet jellemzőinek figyelembevételével.
• Rendezvények szervezésével, megtartásával: a falu közösségének összekovácsolása, a vidék megtartó erejének növelése, népszokások,
Néphagyományok felelevenítése.
"Ahogy a levegő, amelyet belélegzünk, a kultúra is állandóan körülvesz bennünket, és hatással van társas univerzumunk minden alkotóelemére."
A bírósági oldalon:
A Muramenti Parasztporta Hagyományőrző Egyesület célja a kulturális és információs, kommunikációs tevékenység (pl. helyi tömegkommunikáció, művészeti tevékenység, kulturális örökség megőrzése, közgyűjtemény, kiadás, épített környezett védelme, népművészet, hagyományőrzés, közművelődés, kisebbségi, nemzetiségi kultúra ápolása).
Tájház, helytörténeti gyűjtemény létrehozása a népi értékek megőrzésére, bemutatására. Rendezvények megtartására alkalmas közösségi tér kialakítása a hagyományos építészet, annak elemeinek megatartásával. Az épület, tájház védetté nyilváníttatása. Néptánccsoport megalakítása, szponzorálása. A vidék élhetőbbé tétele, megtartó erejének növelése. A falu közösségének összekovácsolása, együttműködve helyi, megyei, határon túli civil szervezetekkel.